Pravo na privatnost – advokat
Naknada štete zbog povrede prava na privatan život u Srbiji: Pravna zaštita i sudska praksa
Naknada štete zbog povrede prava na privatan život u Srbiji: Pravna zaštita i sudska praksa
U Republici Srbiji pravo na privatnost garantovano je Ustavom i zakonima, a povreda ovog prava može dovesti do značajne nematerijalne štete. Advokatska kancelarija koja se bavi zaštitom prava na privatan život pruža pravnu pomoć u slučajevima kada je privatnost pojedinca narušena nezakonitim postupcima drugih lica ili organizacija, uključujući neovlašćeno objavljivanje privatnih informacija, praćenje, snimanje bez pristanka i neovlašćeno korišćenje podataka.
Naknada štete zbog povrede privatnosti?
U praksi, naknada štete može se zahtevati u slučajevima kada je došlo do povrede prava na privatnost, uključujući:
- Neovlašćeno objavljivanje ličnih informacija u medijima (TV, Novine itd);
- Objavljivanje fotografija ili video zapisa bez pristanka;
- Povreda tajnosti prepiske (elektronske pošte, pisama i drugih komunikacija);
- Nepravilna obrada ličnih podataka od strane institucija ili pravnih lica.
- Objavljivanje ličnih informacija, fotografija itd, na društvenim mrežama (Zakon o obligacionim odnosima)
Zahtev za naknadu štete zbog povrede prava na privatan život u Srbiji može biti podnet sudu, gde oštećeni može tražiti pravičnu novčanu nadoknadu za pretrpljene duševne bolove, gubitak ugleda ili narušavanje ličnog integriteta.
Zakonski okvir
Pravo na zaštitu privatnog života regulišu sledeći pravni akti u Srbiji:
- Ustav Republike Srbije: Član 42 garantuje pravo na zaštitu privatnosti.
- Zakon o obligacionim odnosima: Ovaj zakon definiše naknadu štete za nematerijalnu štetu, uključujući povredu prava na privatnost.
- Zakon o zaštiti podataka o ličnosti: Reguliše obradu i zaštitu ličnih podataka, te daje mogućnost traženja odštete za neovlašćenu upotrebu podataka.
- Zakon o javnom infomisanju i medijima.
Sudska praksa u Srbiji
Sudovi u Srbiji sve češće donose presude koje štite pravo na privatnost građana. U zavisnosti od težine povrede i posledica koje je pretrpela oštećena strana, sudovi mogu dodeliti različite iznose na ime nematerijalne štete. U slučaju da je povreda prava izvršena putem medija, sud može naložiti i objavljivanje presude ili izvinjenja, kao i uklanjanje sadržaja sa interneta ili drugih platformi.
Kako podneti tužbu za naknadu štete?
Ukoliko smatrate da je vaše pravo na privatnost povređeno, važno je da pravovremeno preduzmete korake kako biste zaštitili svoja prava. Advokatska kancelarija može pružiti stručnu pomoć u pripremi tužbe, prikupljanju dokaza i zastupanju pred sudom. Dokumentacija, kao što su prepiske, svedočenja, video i audio zapisi, može biti ključna u dokazivanju povrede i štete koja je nastala.
Zaštita prava na privatan život postaje sve važnija u modernom društvu, a sudska praksa u Srbiji prepoznaje značaj ovog prava. U slučaju povrede privatnosti, advokat specijalizovan za ovu oblast može vam pomoći da ostvarite naknadu štete i zaštitite svoja prava.
Objava ličnih fotografija u medijima bez pristanka – Kako se zaštititi ?
Napomena: Ovaj tekst pruža opšte informacije i ne predstavlja pravni savet. Za konkretna pitanja i pravne savete, obratite se advokatu.
Autor
Vojislav S. Dulić
Vojislav Dulić je advokat rođen u Herceg Novom, u mestu Bijela. Svoje osnovno i srednje obrazovanje uspešno je završio u Ženevi, čime je stekao međunarodno obrazovanje i perspektivu koja dodatno obogaćuje njegovu praksu.
Nakon povratka u Srbiju, svoje znanje i veštine je usavršavao obavljajući praksu u Beogradu, gde je imao priliku da radi na različitim kompleksnim slučajevima, u prestižnoj advokatskoj kancelariji. Svoju praksu je dodatno upotpunio radom u Ženevi, u okviru različitih grana prava.
Govori engleski, francuski i italijanski jezik. Član je Advokatske komore Beograd.
Postavite pitanje advokatu
Popunite formular ispod kako biste nam postavili pitanje. Naš tim će Vam odgovoriti u najkraćem mogućem roku.